Intim szféra: szex a terhesség alatt

Intim szféra: szex a terhesség alatt

Az áldott állapotban lévő párok gyakran teszik fel a kérdést: szabad-e szeretkeznünk? Nem árt a szex a magzatnak, vagy az anyának? Szükséges-e az önmegtartóztatás a terhesség negyven hete alatt? Mi van akkor, ha csak az egyik fél akarja, és a másik idegenkedik az együttléttől?

A kérdésekről nyíltan azonban már nem mindig beszélünk (sokszor tabunak számít), holott az őszinte kommunikáció ebben az esetben is elengedhetetlen a szülőpár között.

A terhesség egy olyan élettani folyamat, amely a nemi élet betetőzéseként, következményeként jön létre. A női testben testi-lelki és hormonális változásokat okoz, amely jelentősen befolyásolják a szexuális életet. A fogantatástól a nőgyógyász által igazolt terhesség biztos tudásáig a párok szexuális élete általában nem változik. A biztos tudat azonban megváltozott szexuális aktivitást okozhat mind a kismamánál, mind a kispapánál.

I. trimeszter

A várandóság első három hónapját a hullámzó hangulat (eufórikus örömtől kezdődően a halálos rettegésig minden előfordulhat), nagyfokú fáradságérzet, megnövekedett alvásigény, reggeli rosszullétek, szédülés, hányinger, hányás, teltségérzet jellemez. Ennek hátterében a terhesség során megváltozott hormonszintek állnak, amely magukkal hozzák a szexuális vágy csökkenését is.

A legtöbb kismama ilyenkor kerüli a szexet, holott a gyengédségre, figyelmességre fokozottabban vágyik. A kispapák többsége ebben az időszakban nem kezdeményez, megértő, támogató magatartással igyekszenek átívelni ezt az időszakot. A tervezgetés, a családdá válás misztikuma kielégíti az intimitás iránti igényt. Akinek megmarad a kedve, az a szeretkezés finomabb, lágyabb formáit követi. Jól is van ez, hiszen ebben az időszakban az erőteljes szextől való tartózkodás segít az anyának, hogy elfogadja a testében végbemenő változásokat.

II. trimeszter

A terhesség legszebb időszakának tartott három hónap. Ilyenkor kivirul a kismama, szexinek, „istennőnek” érzi magát. A kezdeti rosszullétek elmúltak, a testi változások még elfogadhatóak, a környezet fokozott figyelemmel óvja a kismamát.

A hormonális egyensúly helyreáll, amelynek következtében a szexuális vágy fokozódik, az aktivitás akár magasabb szintet érhet el, mint a terhesség előtti időben. Ennek háttérben az áll, hogy a medencetájékon fokozódik a véráramlás, emiatt a nemi szervekben is erőteljesebb a vérbőség. A hüvely nedvessége fokozódik, érzékenyebbé válik a hüvelyfal és a csikló, a G-pont körülhatárolása, elérése könnyebbé válik. A mell megduzzad, érzékenyebbé válik (kifejezettebb a bimbó és bimbóudvar területén). Az orgazmushoz könnyebb eljutni, gyakori a sorozatos orgazmus átélése is. Vágyfokozó hatású, hogy nem kell védekezésről gondoskodni, illetve az a tény is, hogy a partner figyelmessége, gyengédsége továbbra is fennáll.

Orgazmus alatt ugyan a méh összehúzódik, de ezek a gyenge összehúzódások nem veszélyesek. Nemi élet után érezni lehet a baba rugdalását is, így reagál az összehúzódások által okozott ringató mozgásra. Ez teljesen normális dolog, ettől nem kell megijedni.

Néha pecsételő vérzést is észlelhetünk szexuális együttlét után. Ez sokkal könnyebben bekövetkezik a terhesség alatt, mert a méhnyakban ilyenkor sokkal több véredény van. Ha a szexuális együttlét alatti testhelyzet olyan, hogy a pénisz és a méhnyak közvetlenül érintkezik, akkor néhány véredény megsérülhet. Ha a pecsételő vérzés még néhány óra múlva is folytatódik, esetleg mennyisége megnövekszik, értesíteni kell az orvost vagy a védőnőt. Ha a terhesség alatt vérzések jelentkeznek, akkor ne éljünk nemi életet addig, míg az orvos meg nem állapította ennek okát!szex a terhesség alatt

III. trimeszter

A 30. héttől a hormonális változások, valamint a testi változások (sokan túl terebélyesnek érzik már magukat) csökkentik a szex iránti lelkesedést. Az intimitás áttevődik az ölelkezések, simogatások, gyengéd figyelem mezejére.

Túlhordásnál sokan kísérleteznek a kiadós szex szülést megindító hatásával – sok esetben sikeresen – de ha szülés nem is indul be, legalább a partnerek jól érzik magukat, és könnyebben viselik a szülés utáni szex mentes időszakot.

Testhelyzetek nagyobb pocakkal

A növekvő pocak a II. és III. trimeszterben már gondot jelenthet a szexuális együttlét során. A zavartalan kapcsolathoz fontos, hogy a partnerek őszintén és nyíltan beszéljék meg szexualitással kapcsolatos érzéseiket, félelmeiket, kéréseiket, vágyaikat. Így könnyebb lesz kialakítani közösen azt az új szokásrendszert (pozitúrák, előjáték megváltoztatása stb.), amely mindkét fél teljes kielégülését hozzák el a szexben.

Javasolt pozitúrák nagyobb pocakkal:

  • lovagló póz a fekvő partneren. Ilyenkor nincs terhelés a pocakon és a behatolás mélységét is tudod szabályozni.
  • lovagló póz az ülő partneren. Erős szék szükségeltetik.
  • oldalfekvős póz, a partner hátulról hatol be. A terhesség előrehaladtával, a mély behatolás kellemetlen lehet. Ez a póz segít elkerülni azt.
  • oldalfekvős póz szemből. A hátad támaszd meg, egy párnával tompítva. A partner testsúlya ebben a pózban sem veszélyezteti a pocakot.
  • kutya póz. Magáért beszél, a partner hátulról hatol be.
  • elfordított csípő póz. Féloldalt fekve fordítsd el a csípőd felhúzott lábakkal úgy, hogy a partnered hátulról hozzád férjen. Lehetőleg támassz ki a lábaddal, és használjatok párnát is.

Korlátozás, ott ahol muszáj

A komplikációmentes terhesség során a szexuális együttlét nem árt sem a magzatnak, sem az anyának. De vannak olyan helyzetek, amikor az orvos az anya, vagy a magzat érdekeit figyelembe véve megtilthatja a nemi élet gyakorlását a terhesség egyes szakaszaiban, vagy a terhesség egész idejére. Ilyen esetben mindig tisztázni kell az orvossal, hogy a behatolás, az orgazmus, vagy mind a kettő tiltott-e.

Milyen esetben tilthatják a szexet?

Akkor, ha

  • az előző terhesség vetéléssel fejeződött be – első trimeszterben tilos,
  • az előző terhesség koraszüléssel fejeződött be – harmadik trimeszterben tilos,
  • koraszülés veszélye áll fenn – terhesség félidejétől tilos,
  • hüvelyi fertőzés áll fenn – fertőzés fennállásának ideje alatt,
  • vérzés, medence, hastáji fájdalom, görcsölgetés tapasztalható – akár az egész terhesség idejére tilthatják,
  • nyitott méhszáj,
  • szivárgó magzatvíz,
  • méhszájat fedő méhlepény miatt,
  • orális szexet, ha a partnernek volt már herpesze.

Szülés után

Szülés után két hét és három hónap között tér vissza a szexuális vágy. Megfigyelésekkel igazolták, azoknál a nőknél korábban, akik szoptatják csecsemőjüket, illetve a partner támogatása megnyilvánul a fokozott segítségadásban (pl. házimunka egy részét átvállalja a kismamától). A szülés utáni harmadik hétre már megszűnik a méh váladékozása, és az esetleges gátmetszés okozta seb is begyógyul annyira, hogy nem teszi kellemetlenné a nemi aktust. Azonban itt is a gyöngéd, finom szeretkezést kell előnybe részesíteni, és nem szabad elfelejtkezni a védekezésről sem.

fotó: pixabay.com
hirdetés